Sigara yasağının uygulanması

Sigaranın yasak olması için meclisten yasa çıktı. 19 Mayıs 2008 tarihi itibarı ile yasak olması için, ocak ayı içerisinde; Sigara içme yasağını düzenleyen yasa teklifinin 5 maddesi TBMM Genel Kurul’da kabul edildi.

Bu yasaya göre, “Lokanta, kafeterya, kamu kurum ve kuruluşları, statlar ile toplu taşıma araçlarında sigara içenlere ağır cezalar uygulanacak. Ancak kapalı mekân tanımının ne olduğu yayınlanacak tebliğle netliğe kavuşturulacak. Yasaklamanın ardından akıl hastaneleri, huzurevleri ile cezaevlerinin belli bölümlerinde sigara içilmesine izin verilecek. Deniz taşıtlarının da sadece yüzde 10'luk alanında sigara içilebilecek. 2009 yılından itibaren de lokanta, eğlence yerleri ve kahvehaneler yasak kapsamına girecek.”  Deniliyordu!..

Birde bu yasağa uymayanlara verilecek cezalar vardı!.. O cezalar nelerdir.  Ona da kısaca değinelim. Kapalı alanlarda sigara içenlere, “Kabahatler Kanunu'nun 39'uncu maddesi uyarınca 62 YTL para cezası uygulanacak. Yasaklarla ilgili yükümlülükleri yerine getirmeyen işletme sorumluları, işletme iznini veren kurum yetkilileri tarafından önce yazılı olarak uyarılacak. İşletmelere uygulanacak cezalar 5 bin YTL'den başlayıp 250 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor.” Deniliyor… 

Bu yasalar kimler için çıktı? Uyması gerekenler kimlerdir? Uygulaması gerekenler kimlerdir?.. Şanlıurfa için soruyorum!  Bugün’e kadar yasalarda belirtilen cezalar kaç kişiye kesildi? Veya hiç ceza kesildi mi? Kesilmediyse bu suç hiç işlenmedi mi? İşlendi  diyorsanız, neden ceza kesilmiyor?..

Biz de bu memlekette yaşıyoruz ve her gün gördüklerimizden yola çıkarak; “bu yasa hiç uygulanmıyor mu?” diye sormak lazım herhalde!.. Bırakın kapalı alanları; sağlık kuruluşlarının birinde bu yasa çalışanlar tarafından ihlal edildiğine şahit oldum! Ben diş problemim nedeniyle kısa bir süre önce sağlık Ocağına gitmiştim. Doktor muayenesi için sıra beklerken, bir ara üst katta bulunan kantin’e gitmem gerekti. Üst kata çıktığımda orası baya sakin bir kattı. Salonda iki hemşire oturmuş. Ellerinde sigaraları ve çayları! Hemen üstlerinde yer alan panoda tam hatırlayamayacağım; ama sigara yasağını belirten ve büyük yazılarla yazılmış bir uyarı yazısı dikkatimi çekmişti.

Ben kişileri değil zihniyeti sorguladığım için o sağlık ocağı ve hemşireler kimler olduğu benim açımdan o kadar önemli değil!.. Bu yasağı delen kişiler de sadece hemşireler değil. Toplumun her kesiminde bu yasağa karşı bir hassasiyet oluşmalı! En büyük hassasiyetti de,  görevli arkadaşlarda göstermeli!..Yaslar çerçevesinden baktığımız zaman bu böyledir.

İşin bir de sağlık, dini ve sosyal yönü var. Sağlık ve maddi açıdan baktığımızda; “Türkiye'de 17 milyon sigara tiryakisi bulunuyor. Tütüne harcanan para ise yılda 15 milyar dolar. Maddi kayıpların yanında yılda 100 binin üzerinde insan sigaraya bağlı hastalıklar yüzünden erkenden hayatını kaybediyor. Duman yüzünden kolu ve bacağını kaybedenler kervanına her gün yenileri ekleniyor. 4 binin üzerinde zehir taşıyan sigara 10 ayrı organda kanser yapıyor.” Sigara bu haliyle Çernobil nükleer santralinden daha fazla hastalık saçıyor.

Sigara içenler kendilerini zehirlediği, bu yüzden de Allahın verdiği cana eziyet ettiğinden dini olarak da caiz görülmemektedir. Konuyla ilgili olarak Fethullah Gülen Hoca şöyle demektedir; “Sigaraya verilen para tamamen israf olduğu için haramdır hem de çoluk çocuğun rızkından kesilerek verildiğinden, doğrudan kul hakkı ihlali söz konusudur. Sigara içilen kapalı mekânlarda, kahvelerde pasif içiciler duman altı oluyor, bundan çok olumsuz etkileniyor. ‘Bu, hem içenler hem de pasif içiciler için tedricî bir intihardır.’ Sigarayı içen, zehirlediği insanın da hakkına girmektedir. Sayısını tahmin edemediğimiz binlerce genç bir hiç uğruna telef olup gidiyor. Bu gerekçeler göz önüne alındığında ‘sigara haramdır’.”

Aynı konuda hakkında İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman Hoca ise; “Üç sebepten dolayı sigara tiryakiliği ve sigara dinen haramdır. Birinci olarak sağlığa zararlıdır. İkincisi çevreye ve insanlara zarar vermektedir. Şeran boşa para vermek israftır. Bunlar tek başlarına bile haramken üçü bir arada olduğunda sigaraya ve tiryakiliğine haram hükmü verilir. İslam âlimlerinin bir kısmının sigaraya mekruh veya mubah demeleri eksik bilgiden kaynaklanmaktadır. Tıbbi tahliller ortada yokken zararının bu kadar tehlikeli olduğu bilinmezken bu hükümler verilmiştir.” Diyor…

Bu konuda diyanetin fetvası var mı diye baktım göremedim. Sigarayla Savaşanlar Vakfı, sigaraya haram fetvası almak için Diyanet İşleri Başkanlığına başvuruda bulunmuş. Fakat nasıl bir cevap aldığını veya alamadığını bilmiyorum…

Peki, biz bu kadar olumsuzluk arz eden bu zararlı maddeden ne zaman ve nasıl kurtulacağız? Sigaranın bir başka zararını da ben burada arz edeyim. Sigara içenlerin çoğunlukta olması, sigaraya savaşanları güç durumda bırakıyor. Ve en büyük tehlike ise dindarlar tarafından çok eskiden verilmiş “Mekruh” hükmüne sığınarak bu alışkanlıklarını devam etmeleridir!!!

Herkese sağlıklı, huzurlu ve sigarasız bir hayat diliyorum!..

  

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !